5 kroków
do nauczenia się języka obcego dzięki kursom online na platformie 6ka.pl

Nauczyć się języka obcego można w każdym wieku i bez specjalnych predyspozycji. Jeśli posługujesz się swoim ojczystym językiem, czyli językiem polskim, nie istnieją żadne fizyczne ograniczenia, które mogłyby powstrzymać Cię przed opanowaniem dowolnego innego języka w stopniu co najmniej komunikatywnym. Wystarczy motywacja (którą na pewno już masz), trochę samodyscypliny i kierowanie się poniższymi wskazówkami. Do dzieła!


KROK 1. Przeczytaj lekcję

Wszystkie lekcje w naszych kursach są napisane językiem tak prostym i zrozumiałym, jak to tylko możliwe. Każdy opis gramatyki, wyjaśnienie wymowy lub pisowni, komentarz czy dygresja - wszystko to jest napisane po polsku i przejrzyście, tak aby uczestnik kursu niczego nie musiał się domyślać.

Rozpocznij więc czytanie lekcji. Wszystko musi być dla Ciebie absolutnie jasne i zrozumiałe. Jeśli cokolwiek w jakiejś lekcji jest niejasne - jest to wówczas nasza wina i nie wahaj się nam to zgłosić. Poprawimy to tak szybko, jak to możliwe.

Czytając nowe informacje pozwól, aby dostały się one do Twojej głowy i znalazły w niej swoje miejsce. Jeśli czujesz, że to co właśnie przeczytałeś/aś nie do końca Ci się przyswoiło, przeczytaj to jeszcze raz. Masz tyle czasu, ile potrzebujesz - nikt i nic nie może Cię popędzać.

Nauka języków obcych online - Krok 1
1

KROK 2. Odsłuchaj nagrania i powtórz na głos

Wszystkie obce słówka, zwroty i zdania są nagrane przez autora kursu. Jeśli jakieś słówko pojawia się w kursie po raz pierwszy, od razu jest tam zamieszczone jego nagranie. Odtwórz je i dokładnie wysłuchaj. Możesz powtarzać odtworzenie nagrania dowolną liczbę razy - dokładnie tyle, ile potrzebujesz, aby dobrze zapoznać się z brzmieniem słowa. Nie wahaj się z tej możliwości korzystać.

Następnie powtórz na głos to, co właśnie usłyszałeś/aś. Jednorazowe powtórzenie na pewno nie wystarczy. Powtórz nowe słowo lub zwrot co najmniej 5 razy. Porównaj swoje wymówienie z tym co wymawia autor kursu. Nie od razu jest idealnie? Nic nie szkodzi, to normalne - czasem potrzeba wielu powtórzeń, aby uzyskać właściwą wymowę.

Nie martw się też zupełnie o swój akcent, jeśli nie jest taki jak trzeba. Jesteśmy Polakami i uczymy się języków, aby się komunikować z innymi nacjami, a nie żeby się pod te nacje podszywać i udawać rdzennego Anglika czy Włocha. Jeśli wiesz, co powiedzieć w obcym języku oraz jesteś w stanie to wypowiedzieć w sposób zrozumiały dla obcokrajowca - jest to pełny sukces. O akcent i idealną wymowę niech się martwią puryści językowi.

Nauka języków obcych online - Krok 2
2

KROK 3. Wykonaj ćwiczenia

Gdy treść lekcji masz już opanowaną i czujesz, że jesteś gotowy/a na mały test, przejdź do ćwiczeń. Autor kursu przygotował dla Ciebie sprawdzian na ocenę. Ale spokojnie! Jak mówi nazwa, są to tylko ćwiczenia. Jeśli nie odpowiesz od razu prawidłowo, możesz powtarzać swoją odpowiedź aż do skutku. Możesz nawet wcześniej zapoznać się z prawidłową odpowiedzią.

Ćwiczenia pozwalają Ci sprawdzić, czy faktycznie daną lekcję masz już opanowaną i możesz przejść do kolejnej. Najlepiej oczywiście uzyskać wynik 100%. Ale jeden czy dwa błędy, zwłaszcza przypadkowe, też jest OK. Jeśli jednak wynik jest znaczenie poniżej 100%, może to znak że dobrze by było jeszcze raz przerobić lekcję, szczególnie w miejscach wskazanych przez błędne odpowiedzi z ćwiczeń.

Dodatkowo, nasza platforma zapisuje na Twoim koncie najlepszy wynik z ćwiczeń do każdej lekcji. Wyświetla się on następnie jako postęp nauki. Wykonując więc ćwiczenia na wysoką ocenę, oznaczasz sobie w ten sposób daną lekcję jako przerobioną.

Nauka języków obcych online - Krok 3
3

KROK 4. Przejdź do nauki słownictwa

Niezależnie od ćwiczeń w lekcji, możesz poćwiczyć nowo poznane słownictwo w specjalnym module do nauki słówek. Moduł ten udostępniamy niezależnie od modułu lekcji, ale najlepsze efekty nauki uzyskuje się używając obu tych modułów jako całość.

W nauce słownictwa masz do wyboru 4 aktywności: Przyswajanie, Wiem czy nie wiem, Ćwiczenia oraz Test. Dwie ostatnie aktywności zawierają takie typy ćwiczeń jak: tłumaczenie słów (w obu kierunkach), tłumaczenie ze słuchu, dyktando, układanie rozsypanych zdań. Jest to więc świetna metoda, aby przy niewielkim wysiłku utrwalić sobie nowe słówka i szyk zdań, korzystając z ciekawych i urozmaiconych ćwiczeń.

Co więcej, udzielone przez Ciebie odpowiedzi w trybie Ćwiczenia i Test stanowią podstawę do wyznaczenia automatycznych powtórek. System zapisze na Twoim koncie informacje o tym, jakie słówka należy powtórzyć i kiedy. Im więcej razy zrobisz błąd na jakimś słówku, tym szybciej wyznaczona będzie dla niego powtórka. Wykonuj sumiennie wszystkie powtórki - dadzą Ci one wręcz gwarancję skutecznego utrwalenia sobie nowego słownictwa.

Nauka języków obcych online - Krok 4
4

KROK 5. Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj...

Powtarzanie to fundament skutecznej nauki. Szczególnie dotyczy to nauki języków obcych. Otwórz słownik języka obcego na losowej stronie i wybierz jedno słówko, którego nie znasz. Wypowiedz je raz, a prawie na pewno je z czasem zapomnisz. Wypowiedz je 10 razy, każde powtórzenie w odstępie jednego dnia, a zapamiętasz je na zawsze.

To dlatego każda lekcja naszych kursów (poza lekcją pierwszą), zaczyna się od powtórki poprzedniej lekcji. Autor kursu prosi Cię, byś powiedział/a na głos odpowiedź na jakieś pytanie lub przetłumaczył/a głośno jakieś zdanie lub zwrot. Jest to ważniejsze, niż się wydaje. Jeśli tylko czujesz, że wiadomości z poprzedniej lekcji nie ugruntowały Ci się dość dobrze, po prostu sobie tę lekcję powtórz.

To również dlatego w każdej lekcji jest osobna sekcja z podsumowaniem - Ściąga. Aby przypomnieć sobie lekcję, nie musisz skanować wzrokiem całej jej długiej treści. Wystarczy że wejdziesz w ściągę i jak na dłoni masz wypisane najważniejsze rzeczy - nowe słownictwo, reguły gramatyczne itp.

Nauka języków obcych online - Krok 5
5

I to wszystko. Powtórz powyższe kroki dla wszystkich lekcji kursu. Na koniec zmierz się z testem końcowym.

Efekty mogą być dla Ciebie niezwykle zaskakujące... Będzie nam miło, gdy dasz nam o nich znać.