Present Simple (czas teraźniejszy prosty) – budowa, zastosowanie i przykłady

Czas Present Simple – wstęp

Początek przygody z gramatyką języka angielskiego jest z reguły związany z nauką podstawowych czasów. Jednym z nich jest właśnie Present Simple, czyli czas teraźniejszy prosty. Kiedy go używamy? Jak go prawidłowo tworzyć? Poniżej przedstawiamy kompletne kompendium wiedzy, które pozwoli Ci opanować ten czas i ułatwi naukę podstaw języka angielskiego. Jeżeli chcesz płynnie mówić i pisać w języku angielskim, koniecznie czytaj dalej!

Present Simple – zastosowanie

1. Present Simple stosujemy do opisywania czynności, które określają nawyki i przyzwyczajenia. Słowem – dotyczą tych aktywności, które dzieją się regularnie i systematycznie. Jeżeli np. chcemy powiedzieć, że z reguły wstajemy każdego dnia o 6.30 rano, użyjemy tutaj czasu Present Simple:

I usually get up at 6.30.

Podobnie w przypadku sytuacji, gdy opisujemy nasz powrót do domu z siłowni:

I always go by bus after gym.

2. Present Simple może też wyrażać konkretne cechy i stany. Służy również do określania czynności, które są zawsze prawdziwe, jak np.:

Doctors look after patients.

Water boils at 100°C.

The earth goes round the sun.

3. Powyższe dwa przykłady doskonale ilustrują, że czasu Present Simple używamy też do opisywania prawd naukowych i zjawisk. Woda zawsze wrze w temperaturze 100 stopni, a Ziemia krąży wokół Słońca. 

4. Posługujemy się tym czasem także w przypadku sytuacji, które trwają niezmiennie od dłuższego czasu, np.:

Tom works as an engineer.

I live in Warsaw.

5. Present Simple doskonale sprawdza się także przy relacjonowaniu dynamicznie zmieniającej się sytuacji (np. meczu), podczas opowiadania historii, fabuły, streszczania książki czy opowiadania dowcipu.

Budowa zdań twierdzących w Present Simple

Tworzenie twierdzeń w tym czasie jest naprawdę proste. Budowa zdań w Present Simple wymaga użycia podmiotu, czasownika w formie podstawowej i dopełnienia, czyli reszty wyrazów zdania. Wygląda to następująco:

PodmiotCzasownikDopełnienie
Ilive in Warsaw.
Jamieszkamw Warszawie.

Dodawaj końcówkę -s lub -es w trzeciej osobie liczby pojedynczej

Trzeba pamiętać o tym, że w trzeciej osobie liczby pojedynczej konieczne jest to, aby do czasownika dodawać końcówkę -s lub -es.

Posługując się wcześniejszym przykładem, budowa zdania dla 3 os. lp. przedstawia się zgodnie z poniższym:

PodmiotCzasownikDopełnienie
He / she / itlivesin Warsaw.
On / ona / onomieszkaw Warszawie.

Jak widać będziemy potrzebować tutaj wyrobienia nawyku, aby w 3 os. lp. pamiętać o dodawaniu końcówki do czasownika. 

W przypadku czasowników kończących się na -s, -sh, -ch, -x czy -z oraz „go” czy „do” dodajemy końcówkę -es, np. wish – wishes.

W sytuacji, gdy czasownik jest zakończony samogłoską -y i poprzedzony spółgłoską, wówczas zamieniamy ją na -ies, np. fly-flies.

W pozostałych przypadkach dodajemy po prostu – s do czasownika, np. speak – speaks,

Czasownik „to be”

Zarówno w przypadku twierdzeń jak i zdań przeczących i pytających konieczne jest utrwalenie odmiany „to be”, czyli czasownika „być”.

I am

You are

He / she / it is

We are

You are

They are

Posługując się zatem czasem Present Simple możemy powiedzieć:

I am a teacher.

Jestem nauczycielem.

She is a doctor.

Ona jest lekarzem.

Konstrukcja zdań pytających

W przypadku zdań z czasownikiem „to be” stosujemy zjawisko zwane inwersją. Polega ono na zamianie kolejności słów w twierdzeniu. Dokonujemy tutaj podmiany miejsc – zamiast podmiotu najpierw stosujemy orzeczenie. Oto przykład:

She is hungry.

Is she hungry?

Pozostałe czasowniki wymagają już użycia operatora, który w wyjściowej wersji ma postać „do”, z kolei w przypadku 3-ej os. lp. przyjmuje formę „does”.

W tej sytuacji, gdy tworzymy pytania w Present Simple z użyciem operatora: w 3-ej osobie nie dodajemy już do czasownika końcówki -s lub -es. Przejmuje ją bowiem operator. Warto przy tym wspomnieć, że pełni on rolę pomocniczą.

W przypadku pytań ogólnych zaczynamy właśnie od operatora:

Does she make a dinner?

Czy ona robi obiad?

Jeżeli zaś chcemy zadać pytanie szczegółowe, wówczas na początku dodajemy słówko pytające, np.:

How do you manage to get up so early?

Jak udaje Ci się tak rano wstawać?

Jak tworzyć zdania przeczące?

Tu również przedstawimy osobno sposób na tworzenie przeczeń w przypadku zdań z użyciem „to be” oraz pozostałych czasowników. W tym pierwszym wariancie dodajemy słówko 'not” do czasownika, np.:

She is not a doctor.

Ona nie jest lekarzem.

I am not from Canada.

Nie jestem z Kanady.

Możemy zastosować formy skrócone: 

am not – 'm not,

is not – isn’t,

are not – aren’t.

W przypadku pozostałych czasowników dodajemy słówko „not” do operatora, np.

She does not like football.

Ona nie lubi piłki nożnej.

I do not go to school tomorrow.

Jutro nie idę do szkoły.

Tutaj również możemy używać skróconych form:

do not – don’t,

does not – doesn’t.

Wyrażenia określające częstotliwość w Present Simple

Faktem jest, że w tym czasie często stosujemy tzw. określniki czasu do wyrażania czynności.

Są to np.:

every (każdy),

always (zawsze),

often (często),

frequently (często),

sometimes (czasami),

usually (zwykle),

seldom (rzadko),

never (nigdy).

Ćwiczenia na utrwalenie czasu Present Simple to absolutna konieczność!

Biorąc pod uwagę, że opisywany czas będzie występować przez cały okres Twojej przygody z nauką angielskiego, koniecznie zainwestuj czas w ćwiczenia utrwalające. Teraz, kiedy wiesz już jak tworzy się pytania i przeczenia warto przetrenować swoje umiejętności w praktyce! Dzięki temu nie będziesz zastanawiać się podczas mówienia czy pisania, w jaki sposób wyrazić swoje myśli z użyciem tego czasu. Każda osoba, która chce opanować angielski choćby na komunikatywnym poziomie, powinna przyłożyć się do utrwalenia poznanych zasad i do automatycznego posługiwania się nimi podczas kontaktu z żywym językiem w mowie czy w piśmie.

Postaw na naukę online!

Jeżeli chcesz zacząć biegle posługiwać się czasem teraźniejszym w języku angielskim – warto znaleźć odpowiednie wsparcie. W dobie postępującej cyfryzacji nauka w formie online staje się coraz bardziej powszechna. Z czego to wynika? Po pierwsze, oszczędzasz swój czas. Nie musisz już dłużej dopasowywać swojego grafiku uwzględniając dojazd na zajęcia do szkoły językowej czy do korepetytora. Wybierając naukę online zyskujesz ogromną elastyczność. Możesz też uczyć się z dowolnego miejsca, wystarczy, że będziesz posiadał sprzęt z dostępem do internetu. Taka forma zajęć sprawdza się jednak nie tylko w przypadku zajętych czy zapracowanych osób. To także doskonała opcja w sytuacji, gdy z uwagi na miejsce zamieszkania nie masz możliwości uczestnictwa w standardowych zajęciach. Obecnie odległość nie stanowi jednak najmniejszego problemu. Jeżeli zatem chcesz stworzyć sobie jak najlepsze warunki do nauki angielskiego – warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Przykład stanowi tutaj strona 6ka.pl.

Trenuj swój angielski w internetowym portalu 6ka.pl

Jeżeli należysz do grupy osób, które w natłoku codziennych zajęć chcą odświeżyć swój angielski, albo zacząć naukę od podstaw – jesteś w dobrym miejscu! Strona 6ka.pl powstała w 2004 r. i od tej pory jest aktywnie rozwijana. Wszelkie udostępniane materiały zostały opracowane przez grupę pasjonatów językowych, czynnych zawodowo lektorów. Powinno to dla Ciebie stanowić wystarczający dowód na to, że nauka z naszym portalem to gwarancja satysfakcji! Nasza propozycja obejmuje w pełni autorską platformę do nauki języka, która powstała dzięki pasji specjalistów od IT i pasjonatów angielskiego. Do tej pory zaufało nam ponad 25 000 użytkowników i ta liczba stale rośnie. Jeżeli zatem chcesz przystąpić do gruntownej powtórki angielskiego, albo dopiero zaczynasz swoją językową podróż z tym językiem – skorzystaj z dedykowanych modułów, dzięki którym będziesz mieć możliwość gruntownego opanowania materiału na Twoim poziomie, uwzględniając przy tym ćwiczenia dotyczące czasu Present Simple. Przetestuj bezpłatnie wybrany poziom i przekonaj się, czy taka forma nauki jest dla Ciebie skuteczna!

Podobne wpisy