preload
Strona głównaPomocPytania i odpowiedzi › Jak pisać po japońsku na standardowej...

Pytania i odpowiedzi


Jak pisać po japońsku na standardowej klawiaturze?

Najpierw musisz zainstalować w swoim systemie japoński układ klawiatury. Oto niezbędne czynności, pokazane na przykładzie systemu Windows XP (jeśli posiadasz inny system operacyjny, posłuż się jego podręcznikiem użytkownika):

1. Uruchom Panel Sterowania (Start -> Ustawienia -> Panel Sterowania).

2. Jeśli po lewej stronie okna Panelu widzisz link "Przełącz do widoku klasycznego", wciśnij go. Jeśli od razu był link "Przełącz do widoku kategorii", to znaczy że jesteś w widoku klasycznym i pozostaw ten widok bez zmian.

3. Dwukrotnie kliknij ikonę "Opcje regionalne i językowe".

Opcje regionalne i językowe


4. W oknie, które się pojawi, przejdź do zakładki "Języki".

5. Wciśnij przycisk "Szczegóły".

Języki - Szczegóły


6. W oknie "Usługi tekstowe i języki" wciśnij przycisk "Dodaj...", a następnie wybierz język "Japoński" oraz układ klawiatury "Microsoft IME Standard 2002 ver. 8.1".

Dodaj język japoński


7. Potwierdź dokonane zmiany klikając "OK" we wszystkich otwartych oknach.

Teraz możesz przełączać się między domyślnym językiem klawiatury (zwykle polskim) a językiem japońskim, korzystając z tzw. paska języka, umieszczonego w prawym dolnym rogu ekranu:

Pasek językaAby rozpocząć pisanie w alfabecie japońskim, np. w hiraganie, wykonaj następujące czynności:

1. Otwórz program, w której chcesz pisać po japońsku i umieść kursor w miejscu rozpoczęcia pisania. W przypadku naszego kursu, gdy chcesz robić pisemne ćwiczenia w lekcji, przejdź do danego ćwiczenia i umieść kursor w pierwszym polu edycyjnym.

2. W menu paska języka kliknij najpierw pozycję "Japoński", aby ustawić japońską klawiaturę, a następnie kliknij "Pokaż pasek języka", aby rozwinąć pasek języka poprzez umieszczenie go w górnym prawym rogu ekranu.

3. W rozwiniętym pasku języka kliknij na "Input Mode" i zaznacz pozycję "Hiragana".

InputMode - Hiragana


4. Możesz już pisać w hiraganie. Np. gdy napiszesz "ka", zostanie to automatycznie zamienione na "か". Podobnie aby pisać w katakanie, wystarczy że odpowiednio ustawisz "InputMode" w pasku języka. Po wstawieniu japońskiego znaku i naciśnięciu spacji wyświetlą się propozycje jego modyfikacji. Możesz też wstawiać japońskie znaki, wliczając w to znaki kanji, wybierając je po prostu myszką z rozwijanej listy - w tym celu wypróbuj opcję "IME Pad - Character List".Inne pytania i odpowiedzi z sekcji Pomoc techniczna:


Wszystkie pytania i odpowiedzi